Sukulenty jsou rostliny, které se přizpůsobily životu v suchém prostředí tak, že si umí vytvořit zásobu vody. Nejznámější skupinou sukulentních rostlin jsou beze sporu kaktusy, existuje ovšem mnoho dalších zajímavých a krásných rostlin, které zvolily stejnou strategii přežití, ačkoli nejsou kaktusům vůbec příbuzné.
Sukulenty najdete ve všech koutech světa a jsou velice rozmanité. A rozmanité jsou samozřejmě i jejich nároky na pěstování. Pokud si domů přinesete nový sukulent, měli byste si dohledat informace o pěstování toho konkrétního druhu. Přesto je možné uvést o pěstování sukulentů několik základních obecnějších rad.
Substrát pro sukulenty by měl být dobře propustný a měl by snadno vysychat. Toho je možno docílit smísením půdy s pískem či s jinou minerální složkou (pemza, štěrk).
Zalévat by se sukulenty měly v období růstu (v době, kdy v jejich domovině prší). Zaléváme vydatně, aby se rostlina měla šanci dostatečně napít. Před další zálivkou necháme substrát úplně vyschnout. Pokud se povrch stonku či listů začíná svrašťovat, pak je rozhodně dobré již se zálivkou neotálet. V době vegetačního klidu nezaléváme rostliny vůbec nebo jen minimálně.
Některé sukulenty jsou spokojené celoročně v pokojové teplotě bytu. Mnoho z nich však vyžaduje chladnější zimování. K tomu může sloužit zimní zahrada, studený skleník nebo prostor mezi dvojitými okny. Ideální zimní teploty se u různých druhů liší, obvykle bývá vhodná teplota kolem 10 °C. Kaktusy je možné přezimovat i v tmavé místnosti. Důležité je rostlinu skutečně celou zimu nezalévat a neumisťovat ji do prostoru s vysokou vzdušnou vlhkostí (např. vlhký sklep).
Až na výjimky mají sukulenty rády maximální oslunění, jaké jim můžeme poskytnout. Velmi tedy ocení venkovní letnění. Další výhodou umístění pod širým nebem je neustálý pohyb vzduchu, díky němuž se rostlina nepřehřeje ani během největších letních veder. Je dobré přesunovat sukulenty z tmavšího místa (např. zimoviště) na světlejší za oblačného počasí. Příliš rychlý přesun ze stínu na slunce je pro rostlinu šok, její povrch se může spálit.
Sukulenty můžeme pěstovat v keramických nebo plastových květináčích. Je třeba počítat s tím, že umělohmotné nádoby vysychají pomaleji. Tvar a velikost květináče volíme podle typu kořenového systému rostliny. Obecně jsou vhodnější mělčí a širší nádoby, které rychleji vysychají, existují však sukulenty s řepovitými kořeny, které naopak vyžadují hluboké nádoby. Nádoba by nikdy neměla být o mnoho větší, než je pro rostlinu nezbytně nutné. Sukulentům se lépe daří, když jsou v ní zlehka „namačkané”.
Pokud sukulent pravidelně jednou za 2–3 roky přesadíme, není obvykle hnojení nutné. Pokud používáme vysoce minerální substrát (např. pemzu), je vhodné 1–2x během vegetace přihnojit ve vodě rozpustným hnojivem, které neobsahuje příliš mnoho dusíku (např. kombinace podporující plod a květ).
Řada sukulentů, a kupodivu i kaktusů, roste v místech, kde je v zimě běžný mráz. Takové druhy lze i v našich podmínkách pěstovat celoročně venku. Nejdůležitější pro jejich úspěšnou kulturu je dobré odvodnění stanoviště během léta (drenáž, propustný substrát) a ochrana před vlhkostí během zimy. Ideální je proto např. skalka, kterou je možné na zimu zakrýt průhlednou stříškou, nebo nevytápěný skleník. Tímto způsobem lze pěstovat řadu druhů kaktusů a sukulentů z jihozápadu USA, Patagonie, a dokonce z jižní Afriky.
Pokud chceme pěstovat kaktusy a jiné sukulenty bez možnosti chladného přezimování, např. v panelákovém bytě, je vhodné volit druhy, které se i v přírodě vyskytují v suchých a celoročně teplých oblastech, jako je např. východ Brazílie, některé karibské ostrovy či severovýchodní Afrika. U těchto druhů pak stačí jen v zimním období bez ohledu na teplotu snížit či v případě kaktusů zcela zastavit zálivku.
Můžete využít některý ze spolků pěstitelů kaktusů a sukulentů poblíž vašeho bydliště, jejich knihovny a věstníky. Většinu spolků můžete kontaktovat i přes Facebook. Jen několik příkladů za všechny:
Spolek pěstitelů kaktusů a sukulentů Praha: www.spks.cz
Klub kaktusářů Plzeň (mnoho rad lze získat na jejich hojně navštěvovaném webovém fóru): www.kkplzen.eu
Klub kaktusářů Astrophytum Brno: www.astrophytum.cz
Poradna Botanické zahrady PřF UK pro veřejnost se koná každé úterý od 1000 do 1200 hodin na adrese:
Na Slupi 16, přízemí, 2. dveře vpravo (č. dv. 104), Praha 2
Tento text si můžete stáhnout jako brožuru ve formátu pdf níže. V tištěné podobě je k dispozici na pokladně našeho skleníku.
Příloha | Velikost |
---|---|
jak_pestovat_kaktusy_web.pdf | 696.57 KB |
Web využívá Google Analytics, viz zásady ochrany soukromí. |
Powered by Drupal
|