V tropickém jezírku jdou právě do květu dva podivuhodné lekníny.
Prvním z nich je známá amazonská Viktorie Cruzova (Victoria cruziana) patřící k největšímu rodu leknínů na světě s listy u nás dorůstajícími 1 m v průměru, v přírodě pak až 3 m.
Je to letnička, pěstuje se každý rok znovu ze semínka. Každý její květ se otevře jen po dvě noci. Když se otevře poprvé, je bílý, druhou noc změní barvu na růžovou.
Hned vedle ní teď najdete náš nový přírůstek jménem Nymphaea thermarum, který je naopak mezi lekníny nejmenší (listy mají průměr 1-3 cm). Je to roztomilá rostlinka původem z Rwandy, která byla v roce 2008 v přírodě zcela vyhubena. Jediné, co po ní tehdy zbylo, byla jedna rostlina v Bonnské botanické zahradě, která se ale již sama nemohla rozmnožovat, a hrstka semen.
Semena bohužel při běžném postupu výsevu leknínů neklíčila, a tak to vypadalo, že je osud maličkého leknínu zpečetěn. Přijít na to, jak semena naklíčit, se snažil také Carlos Magdalena z londýnských Královských botanických zahrad v Kew. Když mu už zbývalo jen 20 semen, přišel na účinný způsob klíčení a leknín tak zachránil.
Web využívá Google Analytics, viz zásady ochrany soukromí. |
Powered by Drupal
|